Haberler

Haberler

Kurutma Nedir?

Gıdalara uygulanan kurutmanın birçok amacı vardır. Ürün, kurutma işlemiyle nem kaybederek mikroorganizma gelişimi ve diğer reaksiyonlara karşı korunmuş olur. Doğru kurutma işlemi ile renk, tat, koku, aroma ve besin değeri gibi kalite özellikleri de korunması sağlanır. Bunların yanı sıra kurutma ile ürün hacminin azalması taşınma ve depolanma işlemlerinin verimliliğini arttırır.

 

Özenle seçilen meyve ve sebzeler yıkama, ayıklama, kabuk soyma, doğrama ve çekirdek çıkarma gibi ön işlemlerden geçtikten sonra kurutuma işlemine alınır. Meyve ve sebzeler sıcaklığa duyarlı olduğu için düşük sıcaklıklarda etkin bir kurutma yapılması önemlidir. Meyve ve sebze üretimine yönelik dizayn ettiğimiz kendi kurutma makinalarımızla yaptığımız kurutma işlemiyle, meyve ve sebzeler doğal özelliklerini, besleyici değerini kaybetmeden siz değerli tüketicilerimize arz edilmektedir.

 

Ürün kurutulmasında hava, sıcaklık ve zaman olmak üzere üç temel eleman vardır. Üründen nemi almada her biri kendine özgü fonksiyona sahiptir.

 

HAVA:

Havanın sistemdeki fonksiyonu iki çeşittir. Birincisinde hava buharlaşma yolu ile üründen suyu taşıyan bir ortam olarak kullanılır. Aynı atmosfer basıncı koşullarında havanın sıcaklığı yükseldiğinde tutabileceği su miktarı da artar. İkinci fonksiyonu da; hava, ürünün depolanmadan önce soğutulmasında kullanılır.

 

SICAKLIK:

Daha önce bahsedildiği gibi, ısıtılmış hava daha büyük nem tutma kabiliyetine sahiptir. Ayrıca sıcak hava üründen nemi alıp hava içinden uzaklaştırılması için ürünü ısıtmakta kullanılır. Sıcak hava, fan ve enerji kaynağı ile sağlanır. Gerekli ısı enerjisi  jeotermal, lpg ya da doğalgaz veya elektrik, kömür gibi diğer enerji kaynaklarından sağlanabilir. Ürünün durumu ve tipine göre doğru sıcaklığın ve yakıt türünün seçimine dikkat edilmelidir.

 

ZAMAN:

Zaman, ürünün diğer iki elemanla temasta olduğu durumda, ürünün kurutma bölümündeki geçiş hızının ayarlanmasıyla kontrol edilir. Tünel tipi kurutucularda uygun bant hızının seçimi ile zaman faktörü kontrol altına alınmış olur.